Az “Eszközkészletem” című bejegyzéshez kaptam Karentől egy emailt:
Helló,
Szeretném megköszönni az online-dentist.hu/hu/eszkozkeszletem bejegyzésben található az írással kapcsolatos forrásokat. Rengeteg olyan dolgot tanultam, ami javítani fogja az íráskészségemet.
Miközben további információkat kerestem az interneten, erre a cikkre bukkantam: https://www.websiteplanet.com/blog/best-online-tools-writers/
Tartalmazza az írók számára készült online eszközök listáját (az ötletelő és jegyzetkészítő eszközöktől a címsorok írásáig és a szerkesztő eszközökig), amelyeket nagyon hasznosnak találtam.
Remélem, fontolóra veszed, hogy hozzáadod az oldaladhoz, úgy gondolom, hogy ezek az eszközök nagyon hasznosak lehetnek olvasóid, különösen az írók számára.
Üdvözlettel,
Karen
Karen volt az első kommentelőm a blogon, így szántam rá időt, hogy elolvassam a jelzett cikket. Valóban hasznos eszközöket találtam itt. Bemutatom ezeket az eszközöket, amik egy előzetes szűrön már átestek, s ha kell, kiegészítem a magyar közönség számára is hasznos eszközökkel.
Ez valóban egy értékes összeállítás azokról az eszközökről, amiket íráshoz, de akár más jellegű számítógéppel végzett munkákhoz is nagy haszonnal lehet alkalmazni.
Lássuk!
1. Grammarly – Legjobb a lektoráláshoz
A Grammarly egy intelligens írássegítő eszköz, amely valós időben javítja az angol nyelvű szövegek helyesírását, nyelvtanát és stílusát. Böngészőbővítményként, mobil- és asztali alkalmazásként is elérhető, és segít a világos, professzionális kommunikációban. Emellett személyre szabott javaslatokat ad a szöveg tónusára, olvashatóságára és hatékonyságára vonatkozóan. Ingyenesen korlátozásokkal használható.
Mivel én magyar nyelven írok, ezt az eszközt ismerem, de nem használom. Próbáltam egy neki megfelelő, a magyar nyelvű írást támogató eszközt keresni, de nem jártam sikerrel. Végső és egyetlen megoldásként a ChatGPT – mint stílus- és nyelvi segéd maradt. Ő például tud segíteni abban, hogy, kijavítsa a nyelvtani hibákat, átírj a stílust (hivatalosabb, lazább, gördülékenyebb), vagy ellenőrizze, hogy világos-e a szöveg.
Helyesírás ellenőrző lehetőségek vannak a neten, de ilyen írássegítő lehetőség nem elérhető magyarul.
2. Scapple – Legjobb az ötleteléshez
A Scapple egy egyszerű, vizuális jegyzetelő és gondolattérkép-készítő program, amelyet elsősorban írók és kreatív alkotók számára terveztek. Lehetővé teszi, hogy szabadon helyezz el szövegdobozokat a vásznon, majd összekapcsold őket logikai kapcsolatok szerint – mintha papírra jegyzetelnél, csak rugalmasabban. Különösen hasznos ötleteléshez, vázlatkészítéshez vagy gondolatok rendszerezéséhez anélkül, hogy kötött struktúrához kellene alkalmazkodnod.
Ezt az alkalmazást eddig nem ismertem, de első ránézésre hasznosnak találtam. Ráadásul kiderült, hogy ugyanannak a fejlesztő cégnek a terméke, akiktől a Scrivenert már évek óta örömmel használom.
Ennek a programnak nincsen szüksége magyar megfelelőre, ez egy univerzálisan használható program. Ingyen 30 napig lehet használni, utána egy megfizethető összegért lehet örök felhasználási jogot venni hozzá.
3. Evernote – A legjobb ötletek rögzítésére
Az Evernote egy digitális jegyzetelő alkalmazás, amely lehetővé teszi szövegek, képek, hangjegyzetek és dokumentumok rendszerezett tárolását egyetlen helyen. Segítségével könnyedén készíthetsz jegyzeteket, listákat vagy akár teljes projektdossziékat, amelyeket mappákba rendezhetsz és címkézhetsz. Szinkronizál minden eszközöd között, így bárhol és bármikor hozzáférhetsz a jegyzeteidhez.
Megnéztem ezt az alkalmazást. Valóban jó lehet arra, amire kitalálták. Én az ilyen fajta jegyzetelésre a már említett Todoistet használom, de ez az eszköz is kiváló alternatíva lehet annak, akiben sok ötlet merül fel, és csak össze akarja őket dobálni rendezés előtt.
4. CoSchedule Headline Analyzer – A legjobb az első benyomásokhoz
Ez az eszköz nagyon hasznosnak hangzik: A CoSchedule Headline Analyzer egy online eszköz, amely segít hatékony, figyelemfelkeltő címsorokat (headline-eket) írni marketing-, blog- vagy közösségimédia-tartalmakhoz. Elemzi a megadott címet érzelmi hatás, hossz, kulcsszavak és olvashatóság szempontjából, majd pontszámmal értékeli. Célja, hogy a cím minél több kattintást és figyelmet vonzzon az online térben.
Ezt nem tudtam kipróbálni, mert nem akartam magam végig verekedni a regisztrációs folyamaton.
5. Hemingway App – A legjobb az írás javításához
A Hemingway App egy írásstílus-ellenőrző eszköz, amely segít világosabbá, tömörebbé és könnyebben olvashatóvá tenni a szövegeket. Kiemeli a bonyolult mondatokat, a passzív szerkezeteket, a túl sok határozószót és a nehezen olvasható részeket. Az alkalmazás célja, hogy az írás egyszerű, közvetlen és hatásos legyen – Hemingway stílusában.
Ezen az alkalmazáson meglepődtem! Lelkiismeretesen kipróbáltam a webes alkalmazást. Anélkül, hogy bármit is átállítottam volna, fogtam a tegnapi bejegyzésem pár fejezetét és bemásoltam a szerkesztőbe. Azonnal javaslatokat tett az átalakításra, annak ellenére, hogy magyar nyelven írtam a szövegeket.
A példa kedvéért a fenti két bekezdést is megmutattam neki. Juppi. Ebben a két bekezdésben nem talált javítani valót.
Mivel ilyen jól működik az anyanyelvemen, nincs szükség arra, hogy alternatívát keressek!
6. Readable – A legjobb a közönség bevonására
A Readable egy online szövegértékelő eszköz, amely elemzi a szöveg olvashatóságát különböző nyelvi és stilisztikai mutatók alapján. Pontszámot ad a szövegre ismert olvashatósági indexek szerint (pl. Flesch–Kincaid), és javaslatokat kínál a világosabb, közönségbarátabb írás érdekében. Különösen hasznos marketingeseknek, íróknak és tartalomkészítőknek, akik szeretnék elérni, hogy üzenetük minél könnyebben érthető legyen.
Ez az alkalmazás csak angolul és limitáltan működik. Egy magyar szöveggel próbáltam ki, de arra azt írta, hogy szinte olvashatatlan. Hiába, angol fejjel nehezen érthető a nyelvünk. A második – angol nyelvű – szöveg bemásolásakor meg már szólt, hogy elértem a limitet.
7. Cliché Finder – A legjobb a megértés biztosítására
A ClicheFinder.net egy egyszerű online eszköz, amely segít felismerni a szövegben előforduló kliséket és elcsépelt kifejezéseket. A megadott szöveget összeveti egy adatbázissal, amely gyakran használt közhelyeket tartalmaz, majd kiemeli azokat, hogy az író friss, egyedibb megfogalmazást használhasson. Különösen hasznos kreatív írásban, marketingben vagy szerkesztés során, amikor fontos az eredetiség és a hatásos szóhasználat.
Sajnos magyar nyelvre nincs ilyen eszköz.
8. Google Docs – A legjobb az együttműködéshez
Erről az alkalmazásról nem írok. Azt gondolom, ez annyira etalon, hogy nem kell róla beszélni.
9. StayFocusd App – Best for Staying on Task
A StayFocusd egy Google Chrome és Microsoft Edge böngészőkhöz készült produktivitást növelő bővítmény, amely korlátozza a figyelemelterelő weboldalakon eltöltött időt. Az eszköz lehetővé teszi bizonyos webhelyek vagy akár az egész internet blokkolását, kivéve a megengedett oldalak listáját, valamint beállítható a blokkolás időtartama és a munkanapok. Emellett rendelkezik egy „Nuclear Option” nevű funkcióval, amely azonnal blokkolja a kiválasztott webhelyeket, amikor maximális fókuszra van szükség.
Ezt a kiegészítőt hozzáadtam a böngészőmhöz. Csak szükség esetére…
10. Noisli – A legjobb a termelékenység növelésére
A Noisli egy online hanggenerátor, amely különféle háttérzajokat – például eső, szél, tenger, erdő vagy kávézó zörejeit – kínál a koncentráció, pihenés vagy kreativitás támogatására. A playlists oldalon előre összeállított hangkeverékeket találhatsz különböző célokra, mint például fókuszált munka, tanulás, relaxáció vagy alvás. Ezek a hangkompozíciók segítenek kizárni a zavaró környezeti zajokat, javítják a produktivitást, és kellemesebb légkört teremtenek a munkához vagy pihenéshez.
Számomra ez az alkalmazás a bónusz azért, hogy ezt a bejegyzést elkészítettem. Korábban is használtam olyan alkalmazást, amiben nagyon szerettem a sátorra zuhogó eső hangját hallgatni, ám az az alkalmazás fizetős lett. Ez ugyanazt az élményt nyújtja. Örülök, hogy megtaláltam!
Összefoglaló
A tíz ajánlott alkalmazásból kettőt ismertem és egyet használok rendszeresen. (Grammarly, Google Docs.) A Hemingway App számomra egy nagy meglepetés, biztosan fogom használni a továbbiakban. Ahogy a Scapple is feltelepült a gépemre, s gyanítom, hogy meg s fogom vásárolni a licencét. Az Evernote számomra nem újdonság, de megvan a saját eszközöm. CoSchedule Headline Analyzer, a Readable és a Cliché Finder szuper lenne, ha elérhető lenne a magyar nyelvhez. A StayFocusd App és a Noisli az eszközkészletem új tagjai lettek. A Noislit máris imádom, most is ezt hallgatom. Esik az eső…