Elvégeztem a hétre betervezett sok feladat közül az egyiket. Átnéztem a Biztosítási túlélőcsomag című bejegyzésben felsorolt biztosítási oldalakat. Ezek a következők voltak:
- safetywing.com
- globelink.eu
- truetraveller.com
- imglobal.com
- allianztravelinsurance.com
- cignaglobal.com
A biztosítási oldalak összehasonlítása közepes nehézségű feladat volt. Mondhattam volna azt is, hogy nem volt könnyű, de ez nem az igazság lenne. Inkább csak időigényes feladat volt, s volt egy pont a két órányi munka alatt, amikor egy kicsit már untam.
A biztosítok természetesen önmagukban is többféle csomagot kínálnak. Így minden oldalon azzal kellett kezdenem, hogy a csomagokat értelmeznem kellett, majd egymással összehasonlítva eldönteni, hogy melyikre lenne szükségem. Ehhez azt a módszert választottam, hogy a csomagokat képernyő képekkel lementettem, majd Excelben egymás mellé tettem, hogy ne ezer ide-oda kattintással kelljen töltenem az időmet.
A csomagok összeállításánál igyekeztem azonos időszakot kiválasztani. Ahol lehetett, úgy állítottam be a biztosítási időszakot, mintha március elsején kezdenék utazni és 28 napot utaznék. Ez azért volt így, mert az első oldalon 4 hetes biztosítást lehet kötni. A többinél vagy sikerült a márciusi 28 napot beállítani, vagy nem. Volt, ahol csak időszakot lehet kiválasztani, így az egyik oldalnál 31 napot voltam kénytelen választani. A másiknál az első opció a “0-3” hónap volt.
Amikor az adott biztosítónál kiválasztottam a csomagot, akkor eljutottam egy biztosítási díjhoz. Ez az egyik oldalon USD-ben, a másikon meg EUR-ban van meghatározva. Így az adott díjat forintosítottam. Legvégül pedig a kiválasztott időszak napjait figyelembe véve minden biztosítás esetében kiszámoltam egy napi biztosítási díjat, hogy az árakat egyértelműen tudjam összehasonlítani.
Itt sem voltam még teljesen egyértelmű helyzetben. Ekkor jött képbe az “önerő” fogalma. Ahhoz, hogy ezt a szót megértsem, az egyik oldal teljes magyarázó részét fel kellett túrnom, de végül tiszta lett a kép.
A biztosítási „excess” (magyarul önrész) azt az összeget jelenti, amit a biztosított káresemény bekövetkezésekor saját zsebből kell kifizetned, mielőtt a biztosító fizetné a fennmaradó összeget.
Hogyan működik?
- Ha például autóbiztosításod van 100 000 Ft-os önrésszel, és kár ér, ami 500 000 Ft-ba kerül:
- Te fizeted az első 100 000 Ft-ot.
- A biztosító fizeti a maradék 400 000 Ft-ot.
- Ha a kár összege kisebb, mint az önrész (pl. 80 000 Ft), akkor a biztosító nem fizet, mivel a teljes kárt te fedezed.
Miért van önrész?
- Kisebb károk kiszűrése: A biztosítók így elkerülik a kisebb károk miatti kifizetéseket.
- Felelősségvállalás: Az önrész motiválja a biztosítottat, hogy körültekintően járjon el.
- Olcsóbb díjak: Magasabb önrész esetén alacsonyabb biztosítási díjat kapsz, hiszen kevesebb kockázatot vállal a biztosító.
És a helyzet itt nyilván tovább bonyolódik az összehasonlításnál. Az egyik biztosításnál szó sincs erről. A másiknál biztosítási eseményenként egyedi az összeg. A harmadiknál 0-tól a csillagos égig nekem kell ezt meghatározni. Azaz, nem minden szinten egyszerű a biztosítási lehetőségek összehasonlítása.
Vágjunk bele!
A felsorolt 6 biztosító oldalait megnézve kiderült, hogy az utolsó kettő nekem, magyar állampolgárnak nem elérhető. Ez azért csak most derült ki, mert az előző biztosítással foglalkozó bejegyzés megírásakor az utolsókat csak átnézendő feladatnak vettem fel, azaz, ezeket most láttam először.
Az egyszerűség kedvéért az oldalak esetében csak a végeredményt adom meg és azt is csak forintban, hiszen a számok önmagukért beszélnek.
Jelenlegi ár: 1.284 HUF / nap.
A biztosítás nagyon sok mindent és nagyon nagy biztosítási limitekkel fedez. A kisebb csomag elegendő számomra, a biztosítás megkötése elég egyszerű folyamat. Az oldal nagyon látványos és rengeteg segítséget ad, szinte mindenre megvan a leírás. Nem hiába! Amerikában készült.
Jelenlegi ár: 2.228 HUF / nap.
Jóval nagyobb biztosítási összegekkel fizeti ki a káreseményeket, mint az előző, de ennek megfelelően jóval drágább is. A biztosítási események skálája eléggé hasonló. Az előző biztosításhoz képest volt olyan érzésem, hogy ez inkább olyan általános biztosítás, olyan események is voltak benne, amik inkább az utazásra, mint a nomád életformára jellemzőek. Az ár szerintem ezt is tükrözi.
Jelenlegi ár: 1.493 HUF / nap, vagy
Jelenlegi ár: 1.040 HUF / nap.
Itt már tudja a biztosítás árát csökkenteni az, hogy nem 28 napra, hanem hosszabb időre kötöm meg. Az 1.040 forintos ár például egy 60 napra kötött biztosításhoz tartozik.
Ezzel az oldallal még kell kalkulálnom, mikor az indulás előtt megkötöm a tényleges biztosítást.
Jelenlegi ár: 1.823 HUF / nap.
Messze a legmagasabb biztosítási ár, nem is foglalkoztam vele túl sokat.
Ki a nyertes?
A safetywing.com és a truetraveller.com maradtak ringben. Érzelmi alapon azt mondanám, hogy safetywing.com lesz a nyerő az egyszerűsége, az oldal szépsége és a “Egészség- és utazási biztosítás nomádok számára” szlogenje miatt. A truetraveller.com viszont sokkal olcsóbb.
Ha ott nem 30, vagy 60 hanem 180 napra kötöm a biztosítást, akkor a napi ár 806 Ft.
Szóval a varázslatos nomád szó ellenére megvan a nyertes.