Close-up of businessman planning his work in touchpad

36. | Felkészülés az eszközeimmel

Az eszköz készletemről még tavaly írtam. Ebben felvázoltam, hogy milyen software és milyen hardware eszközökkel dolgozom.

Bizonyos eszközök még hiányoznak a felszerelésemből, bizonyosakat meg be kell még szereznem, vagy cserélnem kell.

Van egy feladatlistám arról, hogy mivel kell dolgoznom:

  1. Telefon és eSIM.
  2. Laptop.
  3. Külső adattároló.
  4. Felhős mentés.
  5. Mobil VPN.
  6. Password Manager.
  7. Google Maps helyzetmegosztás.
  8. Hátizsák.
  9. Külső kamera vagy fényépezőgép.
  10. Power Bank.

Nézzük ezeket sorban.

1. Telefon és eSIM

A jelenlegi telefonomat 2018 óta használom. Ez eléggé hosszú idő egy telefonnak, de mindenképpen bizonyíték arra, hogy nem feltétlenül kell a telefonokat kétévente cserélni.

Ez a telefon egy Redmi Note 9 Pro 128GB, 6GB RAM Dual Mobiltelefon. A mai napig – úgy érzem – kiválóan működik és szolgál engem. Nyilván egy ilyen idős telefon akkumulátora nem a legkiválóbb már, így a “talán megérett a cserére” gondolat alapján kezdtem el azon gondolkodni, hogy a világ körüli utazásomnak egy új telefonnal vágok neki.

Ezen kívül a jövőbeli telefonnal kapcsolatban két másik kérdés is megfogalmazódott az elmúlt hetekben. Az egyik, hogy alkalmas -e eSIM kezelésére, a másik, hogy használható -e mondjuk egy távol-keleti országban a mobil hálózatokon.

A ChatGPT adta ezt a választ nekem az eSIM kérdésben.

“A Xiaomi Redmi Note 9 Pro készülék nem támogatja az eSIM technológiát; kizárólag két nano SIM-kártya használatára alkalmas. Az eSIM egy beágyazott SIM-kártya, amely lehetővé teszi a mobilhálózati szolgáltatások használatát fizikai SIM-kártya nélkül. Az eSIM támogatás azonban készülékenként eltérő, és a Redmi Note 9 Pro esetében ez a funkció nem érhető el.”

Az első olyan Xiaomi telefon, ami ezt megoldást támogatja az AI által mutatott lista alapján z Xiaomi 13 Pro. Meg is néztem gyorsan. Elég nagy méretű telefon, s ez sajnos egyenlőre nem jó hír. A jövő telefonjára vonatkozó elképzelésem az, hogy legyen kisebb, mint a mostani.

Ezen a kérdésen még dolgoznom kell.

2. Laptop

Az utóbbi években a munkahelyi gépem más volt, mint a sajátom. A megelőző években a kettő egy és ugyanaz volt. Tavaly nyár óta egyet használok, ez most értelem szerűen a munkahelyi gépem.

Kell majd tehát egy jó gép. A mostani, egy HP Probook tökéletesen megfelel a céljaimnak. Kicsi, sokáig bírja az akkumulátora. A kijelzője 14”, hónapok óta az otthoni asztalomnál második monitor nélkül dolgozom, s az a tapasztalatom, hogy teljesen kényelmesen tudok így dolgozni.

A felhős élet és a külső adathordozó használata a telepítési procedurát órákra redukálja le.

Ennélfogva ezzel a kérdéssel is ráérek a következő hónapokban foglalkozni.

3. Külső adattároló

A megelőző években a sok – rendszerezett – adatom különféle külső merevlemezeken volt szétszórva. Ezt a helyzetet meguntam és tarthatatlannak véltem, így tavaly év végén vettem egy 4TB méretű SSD-t, s most minden ezen van egy helyen.

Ez az eszköz két gyufásdoboz méretű. A T5 EVO még akkor is megvédi az adataidat, ha véletlenül akár két méterről ejted le, hogy még nyugodtabb lehess. Bitlocker védi, elvileg biztonságban vannak az adataim.

Rendszeresen készítek biztonsági mentést az adataimról. A felhőből erre az SSD-re, az SSD-ről pedig a munkahelyemen tárolt HDD-re.

Ezen a módon az adataim lokális szinten rendben vannak.

4. Felhős mentés

A munkahelyemen tárolt HDD adja biztonság érzését, hogy ha az az otthoni adattárolóm megsemmisül, vagy ellopják, mindenem megvan. Fontos az élőhelytől távol tárolt mentés.

Ezt azonban a világot járva csak fél biztonsággal tudnám alkalmazni. Ha egy japán beli szállásról ellopják az adattárolómat, valószínűleg mind a kettőt elveszteném.

Megszületett tehát a gondolat, hogy szükségem van egy felhős mentési lehetőségre. Három napja felírtam magamnak a feladatot, hogy ennek utána kell néznem. A feladat felírásával együtt megkértem az AI-t, hogy javasoljon nekem 10 megoldást a felhő alapú mentésre. Nem meglepő módon komplex megoldással állt elő. Részletes magyarázatot adott arra, hogy melyik megoldást miért javasolja. Megmutatta, melyik mennyibe kerül. Nem másolom ide a a teljes beszélgetést, csak annak az összefoglalóját.

Javaslat a választáshoz:

  • Ha nagy rugalmasságot és skálázhatóságot keresel: Google Drive, Dropbox vagy AWS S3.
  • Ha egyszeri költséggel, hosszú távra tervezel: pCloud Lifetime.
  • Ha kifejezetten biztonsági mentéshez van szükséged: Backblaze vagy iDrive.

Ezek közül aztán választottam is. Az iDrive lett a megoldás számomra. Az 5TB-os tárhelyet felfogadható áron kínálja. A free csomagban 10 GB tárhelyet kínál, így ki is tudtam próbálni, mielőtt a végleges döntést meghoztam. Így lett egy későbbre felírt teendőből azonnali megoldás.

Regisztráltam a rendszerbe a 10 GB opcióval. Letöltöttem és telepítettem a Windows klienst. És rögtön mentettem az SSD-ről egy nagyobb könyvtárat, hogy lássam, hogyan működik. Hát! Semmit nem kellett tennem a mentést elvégezte. Rögtön teszteltem változtatással és újra mentéssel, hogy megbízhatóan végzi -e a dolgát. Nem meglepő módon igen.

A meglepetés másnap ért, mikor kiderült, hogy a kliens program alapértelmezett ütemezési feladattal is el van látva, azaz frissült a felhős mentésem az adott könyvtárra.

Ezzel egy időben megkaptam az első évre a 90%-os kedvezményt biztosító előfizetési ajánlatot az 5 TB-os csomagra. 5.000 Ft-ért megvettem a tárhelyet 1 évre. A következő számla egy év múlva esedékes 60.000 HUF értékben, tehát ez a megoldás egy év múlva havi 5.000 HUF-ba fog kerülni.

Igazság szerint ezt a lépést ráértem volna megtenni a nyáron, de az ajánlat visszautasíthatatlan volt. Arról nem is beszélve, hogy tulajdonképpen pár napja nem csak a munkahelyi gépemen van mentésem, hanem most már a felhőben is.

A külső meghajtón tárolt adataimat a laptopom 26 óra alatt szinkronizálta fel a felhőbe. Most kb. 40 perc alatt minden este teljes mentés készül az adataimról.

5. Mobil VPN

Először is, mi az a VPN? A VPN (Virtual Private Network, azaz virtuális magánhálózat) egy olyan technológia, amely titkosítja az internetes adatforgalmadat, és biztonságos csatornát hoz létre az eszközöd és az internet között. Ez azt jelenti, hogy amikor csatlakozol egy VPN-hez, az adataid védve vannak a hackerektől, a kíváncsiskodóktól és az internetszolgáltatódtól.
Ezen kívül a VPN segítségével úgy tűnhet, mintha egy másik országból böngésznéd az internetet, mert az IP-címedet elrejti, és egy másikat helyette ad meg. Ez hasznos például akkor, ha biztonságosan szeretnél csatlakozni nyilvános Wi-Fi-hálózatokhoz, vagy ha olyan tartalmakhoz szeretnél hozzáférni, amelyek az adott országban nem érhetők el.

Miért van szükségem digitális nomádként mobil VPN megoldásra?

Digitális nomádként egy mobil VPN (Virtual Private Network) megoldás rendkívül hasznos lehet a következő okok miatt:

1. Biztonság nyilvános Wi-Fi hálózatokon

  • A digitális nomádok gyakran dolgoznak kávézókból, szállodákból, repülőterekről vagy más nyilvános helyekről. Ezek a hálózatok könnyen sebezhetők lehetnek, és a hackerek hozzáférhetnek az adatforgalmadhoz.
  • Egy VPN titkosítja az internetes adatforgalmadat, így megvédi az érzékeny információkat, például a bejelentkezési adatokat és banki tranzakciókat.

2. Földrajzi korlátozások megkerülése

  • Egyes weboldalak, szolgáltatások vagy alkalmazások bizonyos országokban blokkolva lehetnek.
  • VPN-en keresztül olyan IP-címet állíthatsz be, mintha egy másik országban lennél, így hozzáférhetsz a szükséges szolgáltatásokhoz.

3. Adatvédelem

  • Az internetszolgáltatók, kormányok vagy weboldalak követhetik az online tevékenységedet.
  • A VPN elrejti az IP-címedet, és növeli az online anonimitásodat.

4. Hozzáférés a streaming szolgáltatásokhoz

  • Ha szeretnél hozzáférni kedvenc streaming platformjaid tartalmaihoz, amelyek nem érhetők el az adott országban, a VPN segíthet földrajzi korlátozások megkerülésében.

5. Biztonságos távoli munkavégzés

  • Ha vállalati hálózatokhoz csatlakozol, a VPN lehetővé teszi, hogy titkosított csatornán keresztül hozzáférj a munkádhoz szükséges erőforrásokhoz.
  • Megakadályozza, hogy illetéktelenek hozzáférjenek a céges adatokhoz.

6. Költségoptimalizálás

  • Egyes szolgáltatások és termékek, például repülőjegyek, szállások és előfizetések ára eltérhet attól függően, hogy honnan böngészed az internetet.
  • A VPN segítségével virtuálisan átválthatsz egy másik ország IP-címére, hogy kedvezőbb árakat találj.

7. Internetes cenzúra megkerülése

  • Egyes országokban korlátozzák a közösségi médiát, híroldalakat vagy egyéb online szolgáltatásokat.
  • VPN-en keresztül hozzáférhetsz ezekhez az oldalakhoz, és folytathatod a munkát vagy kommunikációt.

8. Stabil internetkapcsolat

  • Ha internetszolgáltatód korlátozza az adatforgalmat bizonyos típusú tevékenységeknél (pl. torrent), a VPN segíthet elkerülni ezt a szabályozást.

9. Több eszköz védelme egyszerre

  • Egy jó VPN több eszközön is használható, így nemcsak a telefonodat, hanem a laptopodat vagy táblagépedet is védi.

10. Nyugodt lelkiállapot

  • A biztonság és adatvédelem tudata segít koncentrálni a munkádra, anélkül hogy aggódnod kellene a kibertámadások vagy adatszivárgások miatt.

Ajánlott VPN-ek digitális nomádok számára:

  • ExpressVPN: Kiváló gyorsaság és globális szerverelérhetőség.
  • NordVPN: Erős biztonsági funkciók és intuitív felhasználói felület.
  • Surfshark: Költséghatékony megoldás korlátlan eszközkapcsolattal.
  • ProtonVPN: Fókuszban az adatvédelem, és van ingyenes verzió is.

A VPN használata kulcsfontosságú a biztonságos, akadálymentes és nyugodt digitális nomád életmódhoz.

Ahogy már korábban említettem az Egészségügyi felkészülés című bejegyzésben, a Revolut Ultra megoldása kínál is VPN megoldást a csomagjában. Méghozzá a fenti listából a NordVPN-t, amiről most ezt olvasom a Revolut oldalán:

Titkosítsd az internetes adataidat, és tartsd biztonságban a virtuális tartózkodási helyedet. 1 TB‑os titkosított felhőtárhelyet és egyéb előnyöket is kapsz.

Bakker! Még egy TB tárhely. Lassan már nem tudom, mit csináljak a felhővel, annyi adat tárolására lesz lehetőségem. A NordVPN önmagában is egy jelentős költség tényező, szóval most kaptam egy újabb érvet a Revolut Ultra mellett.

6. Password manager

Ilyen megoldásom van már. Körülbelül 15 éve használom a KeePass alkalmazást. Ez a jelszavak tárolására használható megoldás. Sok éve már úgy használom az alkalmazást, hogy amikor egy oldalra, vagy rendszerbe beregisztrálok, akkor felveszem az oldal adatait és a programmal készítettem el a jelszót. Így az utóbbi sok évem jelszavai valami ilyesmik: “4,>t(A”24~0OE1$XV:*D%F+FQHK|5G”. Sok sikert e megfejtéssel!

Miért írtam fel mégis erre a listára ezt az eszközt, ha már megvan. A következő az oka. A KeePass egy helyi adatbázissal dolgozik. Amit tárolhatok mondjuk a felhőben, így mindig elérem, de ennek a feltétele egy olyan laptop, amin a kliens program telepítve van. Azonban, ha történetesen mondjuk ellopják a gépem, s olyan helyre kerülök, ahol csak internettel tudok dolgozni, de nem lesz jogosultságom a program telepítésére, akkor meg leszek lőve.

Kell tehát egy felhős megoldás, amit akkor is elérek, ha történetesen csak egy internet café szabad gépéhez tudok leülni.

Az AI ajánlása alapján az elmúlt hetekben megtaláltam és kipróbáltam a Dashlane nevű felhős jelszó menedzser programot. Ez kiváló lesz. A terveim szerint csak a legfontosabb információkat fogom itt tárolni, vészhelyzet esetére. Egyébként probléma nélkül tudta importálni a KeePass-ban tárolt adatokat, szóval, egy két héttel ezelőtti állapotban benne van a teljes adatbázisom. Ez csak egy kiegészítő biztonság, nem akarom két helyen tárolni az adataimat, illetve, nem akarom lecserélni a KeePass-t.

Ez az eszköz tehát megvan.

7. Google Maps helyzetmegosztás

Ez a megoldás arra szolgál, hogy azok az emberek, akiknek hozzáférést adok a megosztott adataimhoz egy térképen online lássák azt, hogy hol vagyok. Tudok erről a megoldásról régóta, de sosem használtam még. Nem volt értelme. A jövőben biztosan lesz. Úgyhogy előkészítem ezt a megoldást és a családommal és a barátaim egy részével meg fogom osztani a lehetőséget.

Nem lesz állandóan bekapcsolva, mert a telefon akkumulátorát fokozott mértékben használja. De ha a helyzet úgy kívánja, azonnal be fogom tudni kapcsolni és egyben értesíteni a megfelelő kört, hogy nézhetnek.

Így ha majd elveszek egy dzsungelben, legalább tudni fogják, hol mart meg az a kígyó.

8. Hátizsák

Nem bőrönddel, hanem hátizsákkal fogok utazni. Kimondottan nem szeretem a kerekes bőröndöket, amit mindenki huzigál. Én szeretem a hátamra nehezedő zsák súlyát. Megvan annak a bája, mikor 14 kilogrammal a hátamon gyalogolok 40 km-t, 3.000 méter szintemelkedéssel.

Gyakorlott túrázó vagyok. Van megfelelő méretű hátizsákom. Évek óta abban az állapotban, hogy “lassan le fogom cserélni”. Sok kilométert tett már meg velem, hűségesen szolgált télen és nyáron. De talán már kicsit nehezen viseli azt, hogy az évszakoknak és a feladatoknak megfelelően egyre több felszerelést kell cipelni. Szépen, lassan elkezdett szétszakadni, de majd “lassan le fogom cserélni.”

Nos, a föld körüli útra már nem ő fog velem jönni, azaz a “lassan” most érkezett el. Van némi összegyűjtött anyagom az elmúlt évekből arra vonatkozóan, hogy mire kell figyelni a saját igényeimen kívül a választásnál, így azt a cserét hamarosan meg fogom tenni, s a nagyobb túráimra már itthon el fog kísérni ez az új társ. Ezzel ő is készülhet a messzebbi tájak nyújtotta, másfajta élményekre.

Van egy kisebb túrás hátizsákom is, de az – ahogy a megjelölés mutatja – kisebb túrákra alkalmas, ő nem elegendő a nagy útra. Azt viszont nem tudom, hogy egyéb célból magammal vigyem -e. Valószínűleg nem fogom, hanem a laptop hátizsákomat fogom használni a világban a kisebb túrákhoz. Ezt most még nem tudom biztosan.

9. Külső kamera vagy fényépezőgép

Sosem használtam ilyesmit. De el kellett azon gondolkodnom, hogy ha utazó blogger (is) leszek, mivel készítek képeket. Hiszen nagy valószínűséggel nem fogom tudni kielégíteni az olvasóimat azzal, ha csak szöveges tartalmakat publikálok. A mostani írás közben ezt teszem, de talán te is meg tudsz nekem bocsátani, ha ezen sorok mellé nem tűzök be egy fényképezőgép képet.

Ha azonban majd …-ról, az ott tett látogatásomról akarok beszámolni, akkor talán nem lesz ellenére senkinek, ha lövök pár képet.

Itt azért került három pont az írásba, mert olyan eldugott helyet akartam írni, amiről még én sem hallottam. Az ebben a gondolatban rejlő ellentétet az AI segítségével próbáltam meg feloldani.

És bár, nem tartozik ehhez a témához, azért ide másolom, amit a világ legeldugottabb helyéről megtudtam.

Mi a világ „legeldugottabb” helye?

A világ „legeldugottabb” helyének megítélése attól függ, hogy milyen szempontokat veszünk figyelembe – legyen az földrajzi távolság, nehéz megközelíthetőség, vagy az ott élők minimális kapcsolata a külvilággal. Az alábbiakban néhány példa a legeldugottabb helyekre:

1. Tristan da Cunha (Atlanti-óceán)

  • Miért különleges? Ez a világ legelszigeteltebb lakott szigetcsoportja, amely az Atlanti-óceán déli részén található. A legközelebbi lakott hely, Saint Helena, több mint 2400 km-re van, a legközelebbi kontinens pedig Afrika (Dél-Afrika), amely körülbelül 2800 km távolságban fekszik.
  • Hogyan lehet eljutni? Csak hajóval érhető el, és az út több mint egy hétig tart Dél-Afrikából.

2. Bouvet-sziget (Atlanti-óceán)

  • Miért különleges? Ez a sziget a világ legelszigeteltebb, lakatlan földdarabja. Norvégia területeként tartják számon, de több ezer kilométerre van bármilyen más lakott helytől.
  • Megközelíthetőség: Csak speciális expedíciók tudják elérni, mivel az időjárás és a jeges vizek miatt a megközelítés rendkívül nehéz.

3. Pitcairn-szigetek (Csendes-óceán)

  • Miért különleges? Az 50 körüli lakossal rendelkező Pitcairn a világ legkisebb lélekszámú közigazgatási egysége. Az Egyesült Királyság tengeren túli területei közé tartozik, és nagyon távol van minden jelentős szárazföldtől.
  • Hogyan lehet eljutni? Csak hajóval érhető el, és a legközelebbi kikötő, Mangareva, körülbelül 500 km-re található.

4. Alert (Kanada, Északi-sarkvidék)

  • Miért különleges? Alert a világ legészakibb állandóan lakott települése, amely az Északi-sarktól mindössze 817 km-re található. Az itteni lakók (többnyire tudósok és katonák) rendkívül zord körülmények között élnek.
  • Megközelíthetőség: Repülőgéppel elérhető, de kizárólag külön engedéllyel, és az időjárási körülmények erősen korlátozzák az elérhetőséget.

5. Ittoqqortoormiit (Grönland)

  • Miért különleges? Ez a település Grönland egyik legelszigeteltebb pontján található, és csak néhány száz lakosa van. A környező területet nagyrészt jég borítja.
  • Hogyan lehet eljutni? Csak helikopterrel vagy speciális hajójáratokkal közelíthető meg, amikor a jégviszonyok engedik.

6. Ojmjakon (Szibéria, Oroszország)

  • Miért különleges? A világ egyik leghidegebb lakott települése, ahol a hőmérséklet akár -60 °C alá is süllyedhet. Bár viszonylag könnyebb megközelíteni, az extrém éghajlati viszonyok nagyon nehézzé teszik az életet.
  • Megközelíthetőség: Autóval elérhető a távol-keleti Jakutszk városából, de az út hosszú és kimerítő.

Ezek a helyek mind extrém elszigeteltségükkel tűnnek ki, és közös jellemzőjük, hogy a hozzáférhetőségük nehézségei, illetve a természeti viszonyok miatt tartják őket „eldugottnak”.

Szóval, nem használtam eddig ilyen eszközöket, de azért ismerem a lehetőségek egy részét, amit az ilyen jellegű tevékenyégek végzése közben használni lehet. Testre vagy fejre rögzíthető kamera, ami a mozgás közebni dolgokat filmezi. Víz alatti kamera. Fényképezőgép. Kamerával felszerelt drón. Szelfi bot…

Ezen a kérdésen még dolgoznom kell. Se sokat, se keveset nem akarok választani. Valószínűleg egy testre vagy fejre rögzíthető, ugyanakkor víz alatt is használható kamerám lesz, s ami meglepő, egy szelfi botra gondoltam még.

Ezen kívül tanulnom is kell kicsit a fényképezésről és a videózásról, mert ebben kevés a tapasztalatom.

10. Power bank

Ezzel szerencsére nem kell már foglalkoznom. Mindig volt nálam ilyen a nagyobb, vagy hosszabb ideig tartó túráimon. Évekig a használhatatlan kategóriát használtam, ezt pont tavaly nyáron untam meg végleg, egy hét napos túra előtt.

Akkor egy BioLite típusú, 20.000 mAh kapacitású power bankot vettem meg. Ez egy 410 gramm súlyú eszköz, de az eddigi tapasztalataim alapján a nagy súlyt kompenzálja a tudása. A BioLite 20,000 mAh power bank egy nagy teljesítményű eszköz, amely ideális többféle készülék többszöri feltöltésére utazás vagy kempingezés során!

Néhány példa, hogy mit hányszor tud feltölteni:

  • akciókamera: 13 teljes feltöltés
  • telefon: 3 – 6 teljes feltöltés
  • tabletek: 1,5 – 2 teljes feltöltés
  • laptop: 1 – 1,3 teljes feltöltés

Erre az eszközre rá merem bízni magamat út közben.

Más egyenlőre nem került a képbe. Ez nem azt jelenti, hogy mindennel készen vagyok, hanem azt, hogy egyenlőre eddig jutottam.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *