Job, interview. CV on the table

31. | Az önéletrajzomról és annak használhatatlanságáról

Összefoglaló

Hogyan javítottam az önéletrajzom használhatóságán?

Ezt a bejegyzést a pillanat hevében kezdtem el írni.

Ahogy korábban jeleztem, a felkészülés során egy darabig biztosan természetes az, hogy amikor egy feladat megoldásába belekezdek, rögtön fel kell majd írnom helyette/mellette 3-4 másik feladatot. Most is ez történt velem.

We Work Remotely

Tegnap belekezdtem a We Work Remotely (Távolról dolgozunk) oldal regisztrációjába. Pár személyes adat megadása után a rendszer kérte, hogy töltsem fel az önéletrajzomat. Hurrá! Készen van! A pár bejegyzéssel ezelőtti A munka keresése című írásban leírtam, hogy aktualizáltam, nincs vele teendőm. Az egy héttel ezelőtti állapot pont az, ami megfelelő lesz.

Ez egy ártatlan lépés, nem is fűztem hozzá sok gondolatot.

Egészen addig tartott ez az állapot, amíg rövid idővel a Készen vagyok gomb megnyomása után nem kaptam egy emailt a rendszertől. Röviden ebben arról kaptam értesítést, hogy mennyire használhatatlan az önéletrajzom.

Miért használhatatlan az önéletrajzom?

Egy hosszú visszajelzést kaptam a dokumentumról. Először azt hittem, csak kamu az egész, de elkezdtem az olvasást, s rájöttem, hogy egy elég komoly elemzés. Természetesen nem kritikának, hanem megoldandó feladatnak vettem az egészet az első pillanattól kezdve.

Az egészet bemásoltam egy Word dokumentumba, hogy a saját kiemeléseimet meg tudjam tenni az olvasás közben. Így egy szépen strukturált feladat listát tudok készíteni a tanácsok alapján.

Kiemelem a számomra legfontosabb megállapításokat az összefoglalóból:

  1. Észrevettem, hogy nincs elég felsorolási pont az önéletrajzában. Ne feledje, hogy szeretné megkönnyíteni a toborzóknak, hogy gyorsan megértsék az Ön eredményeit – és a pontok segítenek az önéletrajz általános olvashatóságában. A legutóbbi munkatapasztalatainak alapján általában 4-6 pont elegendő lehet.
  2. Mielőtt továbblépnék a következő szakaszra, egy utolsó megjegyzést akartam fűzni a sablonhoz. Míg a sablon kiemeli a munkatapasztalatát, valószínűleg jobban optimalizálható a jelentkező értékelő rendszerek (ATS) számára. Ha nem ismeri az ATS-t, ezek olyan szoftverek, amelyeket a munkaadók arra használnak, hogy automatikusan elutasítsák a nem megfelelő önéletrajzokat – ezek a felvételi folyamat valamelyest újdonságai, de hihetetlenül népszerűek és a Fortune 500-as cégek 95% használja ezeket az önéletrajzok kiszűrésére.
  3. Az önéletrajzból hiányoznak a legfontosabb eredmények.
  4. Az önéletrajza vizuális fejlesztést igényel.
  5. Önéletrajzából sok kulcsszó és készség hiányzik.
  6. A toborzók és a munkaerő-felvételi menedzserek egy dolgot keresnek az önéletrajzában: a hatást. Önéletrajzának egyes pontjai gyengének tűnnek – nem mutatják meg, hogy milyen hatást ért el, és javítani kellene.
  7. Egy konkrét bekezdés elemzése után: Ez egy példa egy olyan vonalra, amely inkább felelősséget jelent, mint tényleges teljesítményt.
  8. Végső soron a munkaadók tudni akarják, hogy Ön mit tehet értük – és az Ön által korábban elért eredmények példái segítenek nekik ennek megértésében.
  9. Az önéletrajzában használt nyelvezetek egy része gyenge, ami csökkentheti eredményeinek hatását. A fejlesztés érdekében összpontosítson a pontok pontosabbá tételére és eredményközpontúbbá tételére. Kezdje egy erőteljes cselekvési igével (pl. „Kezelt”, „Fejlett” vagy „Megvalósított”), emelje ki az elvégzett konkrét feladatot, és adjon hozzá mérhető eredményeket. Hasonlóképpen láttam olyan gyakran használt hívószavakat vagy kliséket, mint a tapasztalat, a vezető és a vezetés. Az ilyen kifejezések gyakran piros zászlót jelentenek a munkáltatók számára, és általában el kell távolítani őket. A munkaadók objektív eredményeket szeretnének látni az önéletrajzokban, nem pedig szubjektív véleményeket. Egy gyakran túlhasznált hívószó egy olyan kifejezés, mint a „szorgalmas” – ez egy gyakori szó, amitől a munkaadók forgatják a szemüket! Az ehhez hasonló és az Ön által használt kifejezések gyakran túl homályosak ahhoz, hogy tényleges értéket közöljenek.
  10. Ne feledje – a legjobb önéletrajz egyik kulcseleme a tömörség.
  11. A munkaadók önéletrajz-szűrő szoftvert, az úgynevezett jelentkező értékelő rendszerek használják, hogy automatikusan elutasítsák azokat az önéletrajzokat, amelyek úgy tűnik, nem rendelkeznek a munka által megkívánt tapasztalattal vagy készségekkel. A munkaadók ezekkel az eszközökkel időt takarítanak meg – nem akarnak minden önéletrajzot manuálisan átnézni, ezért olyan eszközöket használnak, hogy kiszűrjék azokat az önéletrajzokat, amelyeken nem szerepelnek konkrét szavak. Például, ha egy ellátási lánc szerepkörre jelentkezett, de az „ellátási lánc” kifejezés nem szerepelt az önéletrajzában, az önéletrajz valószínűleg nem jut tovább a következő szakaszba (ahol egy toborzó manuálisan felülvizsgálja). A legtöbb önéletrajz még a toborzóhoz sem jut el.
  12. Önéletrajzát az ATS-ünk elemezte, és itt vannak azok a készségek, amelyeket erősségeként azonosított. Noha ez a lista kemény és puha készségeket, valamint más kulcsszavakat tartalmaz, értékes betekintést nyújt abba, hogy az ATS hogyan értelmezi az önéletrajzát.

A megoldási javaslat

Elég hosszú lista ahhoz, hogy el tudjak gondolkodni azon, hogy tényleg van mit javítani a dokumentumon. Az oldal megoldási javaslatokat is kínál:

  • 280.000 HUF: Fordított toborzás: hagyja ki a keresést, ne a lehetőséget. 100 állásra jelentkezünk és optimalizáljuk önéletrajzát, LinkedIn profilját és motivációs levelét!
  • 140.000 HUF: Előmenetel a karrierben: ATS által igazolt önéletrajz, kulcsszavakra optimalizált LinkedIn profiljavaslatok és személyre szabott kísérőlevél.
  • 100.000 HUF: Karrier előrehaladás: Minden, ami az online álláspályázathoz szükséges, beleértve a kulcsszóra optimalizált önéletrajzot, a LinkedIn profiljavaslatokat.
  • 60.000 HUF: Karrier Átmenet: kulcsszóra optimalizált önéletrajz, amely megkülönbözteti Önt a versenytársaktól.

Itt más megoldást választottam.

A megoldás

A következő párbeszédet folytattam le a ChatGPT-vel:

– Van egy önéletrajzom Word-ben és egy hozzá kapcsolódó átalakítási javaslat, szintén Wordben. Át tudnád alakítani az önéletrajzomat a javaslat állomány alapján?
– Természetesen! Ha feltöltöd mindkét dokumentumot, megnézem őket, és átalakítom az önéletrajzodat a javaslat alapján. Kérlek, töltsd fel a fájlokat, és kezdhetjük!

Az önéletrajzod átalakítása során figyelembe veszem a visszajelzéseket és javaslatokat a második dokumentumból. Az alábbi módosításokat fogom végrehajtani:

  • Struktúra és olvashatóság: Több bullet pointot használok a felelősségek és eredmények kiemelésére.
  • ATS kompatibilitás: Az önéletrajzot átalakítom úgy, hogy könnyebben átjusson az Applicant Tracking Systems (ATS) szűrésén, azaz kulcsszavakat és releváns szakterminológiát helyezek el benne.
  • Eredmények kiemelése: Meglévő felelősségeket eredményekkel és hatásokkal egészítem ki, lehetőség szerint számadatokkal.
  • Nyelvezet javítása: Erősebb akcióigéket használok, és minimalizálom az ismétléseket, illetve a „filler” kifejezéseket.

Elkezdem a módosításokat, és feltöltöm az átalakított verziót.

Körülbelül 1 perc múlva már szerkesztettem is az új angol nyelvű önéletrajzomat. A magyar verzióval egyenlőre nem dolgozom, arra tulajdonképpen nincs most szükség.

Az eredmény azt hiszem, önmagáért beszél. Nézd meg a két verziót:

Előtte: schulmann_istvan_CV_ENG_20250118

Utána: schulmann_istvan_CV_ENG_20250126_

Utómunka

Az önéletrajzomat újra feltöltöttem a hivatkozott weboldalra. Kicsit vártam és megérkezett az újabb elemzés. Ez alapján újra módosítottam a dokumentumon. Mivel számítottam rá, hogy újabb elemzés készül majd, vártam megint.

Most érkezett meg a harmadik elemzés, ebben is vannak közel hasonló tanácsok, észrevételek, mint az első alkalommal, de már határozott pozitív kiemeléseket is tartalmaz.

Úgy döntöttem, hogy most nem dolgozok többet ezzel az anyaggal.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *