Talán megszoktad már, hogy az írásaim egy része a belső úttal foglalkozik, a másik része pedig a fizikai felkészüléssel. Ez a bejegyzés egy kicsit vegyes lesz. Nem az utazós költségvetéssel szeretnék itt foglalkozni, hanem azzal, hogy a digitális nomád életmódra való váltásnak mi a költsége. Anyagi és mentális síkon.
Nem (csak) egy repülőjegyről szól
Sokakkal beszélgettem már erről az életformáról az elmúlt hat hónapban. A beszélgető partnereim közül többen vannak azzal tisztában, hogy egyes országokban, például Thaiföldön olcsóbb a megélhetés. Azaz, ha megfelelően választom ki az országot, ahol élni szeretnék, ez az életforma lehet akár sokkal olcsóbb is, mint Magyarországon élni. A digitális vándor életformára átállás azonban jár némi költséggel, mondhatom azt, hogy nem ingyenes. Az, hogy valóban olcsóbb -e az élet máshol, még egy felfedezendő kérdés számomra is. Vannak várakozásaim ezzel kapcsolatban, de a puding próbája az evés. Itt és most a felkészülés költségeit veszem számba és nem azt, hogy mennyibe kerül az élet máshol.
Azért tartom fontosnak ezt a témát körüljárni, mert magam is szeretném tudni, hogy kivételes helyzetben vagyok -e azzal, hogy egyáltalán foglalkozhatok azzal, hogy felkészülök erre az életmód váltásra, vagy ezt bárkinek lehetősége van megcsinálni.
Mennyi az annyi?
Van egy Excel táblám. Ebben az összes bevételem és kiadásom tételesen szerepel. 1994.08.30-a óta. Azaz, a táblázat tavaly érte meg a 30. születésnapját. Az adatok a tegnapi napig 114.693 sort foglalnak el a táblázatban. Ahhoz, hogy pontosan megállapítsam, hogy mennyi pénzembe került a felkészülés, csak egy viszonylag rövid elemzést kellett készítenem. 1.445 sort tartalmaz a táblázat 2024.12.01 óta, amióta a digitális nomád életmódra való felkészüléssel foglalkozom. Ennek a pár sornak az átnézése körülbelül 5 percet vett igénybe, s máris ki tudtam válogatni azt a 26 sort, ami az eddigi – új életre való – felkészülésem költségeit tartalmazza.
Mit mutatnak a számok?
Egy nagyon egyszerű táblázattal be tudom mutatni, hogy mit költöttem eddig.
Azonnal látszik, hogy a költéseim legnagyobb hányadát a Nomad Cruise költségei adják. Vitatkozhatnánk azon, hogy ez feltétlenül szükséges -e a digitális nomád életmódra való váltáshoz, de nem tartom szükségesnek ezt a vitát. Ahogy már korábban írtam – például a “Közeleg a 14. Nomad Cruise” című bejegyzésemben -, a Nomad Cruise számomra egy befektetés. De abban biztos vagyok, hogy ezen esemény nélkül is lehet valaki digitális nomád. Így készítettem egy táblázatot, ami az eddigi kiadásaimat mutatja, a Nomad Cruise költségei nélkül.
Ahhoz, hogy tisztán lássam, hogy mennyi lesz a felkészülés vége, még kell egy költségvetést készítenem, ahol az eddigi tény költségeket kiegészítem a várható költségekkel. Itt úgy kalkuláltam, hogy az ott első hónapjának költségeit is figyelembe vettem, azt gondolva, hogy az első hónap végével már bizonyítottan az új életemet fogom élni. Így készült el a 3. táblázat, ami azt gondolom, hogy választ ad a kérdésre. Mennyi az új életre való átállás költsége.
Ezek alapján azt mondhatom, hogy számomra a felkészülés a digitális nomád életmódra körülbelül 1,7 mFt-ba kerül. Ez alapján azt gondolom, hogy mindenkinek biztosan nincs módja ezt a váltást csak úgy megcsinálni, viszont azt is hozzá tudom tenni, hogy biztosan nem legyőzhetetlen akadály ez annak a számára, aki tényleg komolyan gondolkodik a váltásban.
Ezt a kijelentésemet biztosan megerősítheti az, hogy ha például valaki Európán belül kezd, megspórolhatja az oltások árát. Szintén ebben az esetben nem kell biztosítást venni, ezzel is csökkentheti a kiadásokat. Ha nem vesz fordító gépet, nem készít weblapot, máris jelentősen csökkentheti a kiadásokat. A 4. táblázat egy kellemesebb, EU-s kiadási tervezetet mutat be.
Egy dologról nem szabad még elfeledkezni, ez a tartalék kérdése. Ahogy ezt már írtam, ez számomra az autóm eladásából származó bevétel lesz.
Ha az indulás és az ott tartózkodás első hónapja, hónapjai anyagilag fedezettek és van a zsebemben egy kis tartalék, plusz van munkám, illetve kilátásom a munkavégzésre, azt hiszem, nem kell aggódnom a közeli jövőmet illetően.
Végül azt is érdemes számba venni, hogy mennyi olyan eszközünk van, ami már egy ideje a birtokunkban van, működőképes még egy darabig és szükségünk van rá az úton. Az én esetemben ilyen pl. a powerbank, a laptop, a frissen cserélt telefon, a már használatban lévő softwerek stb.
Mivel én – a saját helyzetem okán – nem kell, hogy mindenre költsek, készítettem egy összefoglaló jellegű listát arról, hogy milyen kiadásokról érdemes gondolkodni a váltás kapcsán.
A digitális nomád életmód kialakításának költségsávjai – nagy kategóriák
- Adminisztráció, papírok
- Útlevél, vízum, e-Residency, oltások
- Biztosítás, TB rendezés (kilépés, utasbiztosítás)
- Technikai felszerelés
- Laptop, háttértár, VPN, headset, új mobil, adapterek, eSIM, power bank
- Felhőtárhely, jelszókezelő előfizetés
- Munka és képzés
- Online tanfolyamok, kurzusok, portfólió készítés
- Weboldal, domain, tárhely
- Utazási, tartalékképzési költségek
- Repjegyek, első szállásfoglalás, megélhetés 1–2 hónapra előre
- Tartalék: minimum 3 hónap életszínvonal fedezete
- Záróköltségek
- Albérlet felmondása, bútor eladása vagy tárolása
- Váratlan záróköltségek: autóeladás, szerződésbontás
A kiadások követése
Nem egy – utazással, de akár az általános életvitellel foglalkozó – könyvben olvastam annak fontosságát, hogy a pénzügyi erőforrásaink védelmének érdekében mennyire fontos (lenne) a kiadásaink (és a bevételeink) elemezhető részletezettségű tárolása. Ezt én a fent említett Excel táblázatommal valósítottam meg. Az elemezhető részletezettség azt jelenti, hogy nem annyi kerül a táblázatba, hogy “25.346 Ft Lidl vásárlás”, hanem a blokk minden tételét rögzítem a táblázatban. Így például meg tudom mondani, hogy az elmúlt 30 évben 681.249 Ft-ot költöttem kenyérre, vagy, hogy összesen 98 alkalommal vásároltam fültisztító pálcikát ez alatt az időszak alatt, összesen 22.695 Ft-ért. Ezek a kiragadott példák önmagukban indukálhatják azt a kérdést, hogy “mi értelme van ennek?”, de a mélyebb elemzések azért sokkal érdekesebb és használhatóbb információkat mutatnak. Például, hogy az egyes éveket tekintve hogyan alakulnak az autó üzemeltetés költségei, vagy éppen azt, hogy mennyi a digitális nomád életmódra való felkészülés konkrét költsége.
A saját Excel táblám 30 évnyi tapasztalat és fejlesztés eredményeként lett olyan, amilyen mára lett. Idén télen az egyik túrámon véletlenszerűen találkoztam egy hölggyel, akivel aztán egy fél napot együtt bandukoltunk. Mikor véletlenül szóba került ez az Excel tábla, annyira nem lepődött meg, hogy ilyen létezik. Ő az egyetlen, akivel valaha találkoztam és így reagált. Nem véletlenül. Mint kiderült neki is van egy hasonló táblája, ami majdnem olyan hosszú életű, mint az én táblázatom.
Szóval, ha nincsenek életmód váltó terveid, akkor is éremes a kiadásaidat elemezni, mert néha meglepő eltéréseket mutatnak a számok az elképzelés és a valóság között.
Nem ismerek ilyen alkalmazásokat, mert soha egyetlent sem próbáltam ki. De egy kis kutatás után indulásnak kettő angol és kettő magyar nyelvű alkalmazást ajánlok. Egy-egy próbát megérnek:
Érdemes megkeresni a legmegfelelőbb alkalmazást és elkezdeni használni a kiadások (és bevételek) követését, időnként elemzését!
Amit nem pénzben fizetek
A pénz költése viszonylag egyszerű dolog: ha van, el tudom költeni, ha nincs, akkor nem. Ha elköltöm, azt tehetem ésszel és ész nélkül is. Mérhetem, vagy nem foglalkozom vele. Mindezek ellenére a pénzköltés nem egy nagyon bonyolult dolog, ami ráadásul jól mérhető is.
Vannak azonban olyan kiadások, amik nem feltétlenül pénzben fizetendők meg. Mire gondolok itt?
- Elveszett munkahelyi juttatások, megszűnő státusz (pl. fix fizetés, cafeteria elemek, céges beteg biztosítás)
- Idő, amit másra is fordíthatnál: tanulás, keresgélés, szervezés
- Mentális energia
Én például egy jól fizető középvezetői állást hagytam ott azért, hogy el tudjak indulni. Nekem is megvolt a cafeteria, céges biztosítás, stabil, hosszú távon kiszámítható háttér. Ahogy “A döntés”, “A pont, ahonnan nincs visszatérés” és a “Felmondtam” című bejegyzésekben olvasható volt, ezt a kérdést alaposan körül kellet járnom, de az első perctől nem volt kétséges számomra, hogy ezt az árat meg fogom fizetni.
A másik ár az autóm értékesítése (“Eladom az autómat”). Akárhonnan nézem is, ez egy megszűnő státusz. Annak ellenére, hogy nagyon szerettem ezt az autót, a cél érdekében egyáltalán nem volt nehéz kimondani azt, hogy ez a lépés is beletartozik a megfizetendő árak közé.
Az idő
Mondhatom, hogy elég sokat foglalkoztam az elmúlt hat hónapban azzal, hogy felkészüljek a váltásra. De ebben a sok időben benne volt a természetes érdeklődésem és az ebből fakadó plusz körök megfutása. Illetve, nem kis mértékben ennek a blognak az írása. Ha feltétlenül szükséges időt próbálom meg felbecsülni, akkor azt gondolom, jó pár napnyi – időben elosztott – munkával fel lehet készülni a váltásra. Ide nem csak a teendők meghatározását képzelem el, a megvalósításukkal kapcsolatos idő eltöltésével/elköltésével együtt.
Feltétlenül ide tartozik az is – függetlenül attól, hogy leírom -e, vagy sem – a keretrendszer alapos átgondolása. Nehogy a világ másik felén jöjjek rá, hogy se minimalista nem vagyok, se nem szeretem a sült rovarokat. Gondolok itt “A döntés”, “A környezetem felkészítése”, “A céldátum meghatározása” írásokkal kezdve a legutolsó “A búcsúzás művészete” és a “Kapcsolattartás” című, és még számtalan más bejegyzésre.
Úgy gondolom, hogy egy ilyen nagy mértékű változás előtt – a változás súlyának jellegéből adódóan – sokat kell gondolkozni. Alapos megfontolás után lehet nyugodt szívvel döntést hozni. Én azt hiszem, ebben jó vagyok – az élet egyes területein. Más területeken pedig igyekszem fejlődni.
Az energia
Igyekeztem mindig úgy élni, hogy az aktuális munkáim mellett legyen szabad időm. Azt hiszem, büszkén mondhatom, hogy ez az esetek többségében sikerült is. Kicsi alvás igénnyel rendelkezem, eléggé sok belső energiám van és ahogy az elején írtam, “Szinkronicitás, véletlenek, flow” állapotba kerültem.
Így – bár sokszor éreztem magam kimerültnek az elmúlt hónapok alatt – nincs okom panaszkodni. De tény, hogy a szokásosnál több energiát használtam el arra, hogy ezt a felkészülési időszakot végig csináljam. Szerencsére megvolt a lehetőségem, hogy többet is pihenjek. Ahogy a “Szabadság, önző szabadság” című írásomban kifejtettem: egyedülállóként viszonylag nagyobb szabadsággal tudok döntéseket hozni.
A szabadságnak ára van, de megéri
Egy ilyen nagy léptékű váltás pénzbe kerül, de sokszor nem annyiba, mint hisszük. Véleményem szerint a valódi nehézség nem a forint, hanem a döntés. Az indulás ára nem csak pénzben kifejezhető szám, hanem a szemléletváltás is. Nem az a kérdés, mennyibe kerül elindulni – hanem mennyit ér, ha végre elindulok!?